wz

Collie ARCHIV - článek z roku 2003

zpět

Kauza Ivomec aneb Příběh se šťastným koncem

Rádi bychom vám povyprávěli příběh, který se nám stal a zároveň vás upozornili na zvláštní vakcínu proti blechám.

Máme tříletou fenu kolie dlouhosrsté, jménem Flower Krásná louka. Ale říkáme jí Kyty. O Velikonočních svátcích r. 200 1 se nám stala neobyčejná příhoda. Jak všichni dobře víme, na jaře je velký výskyt klišťat. Našim psům je vždy normálně vytočíme speciální pinzetou. Ale jednou se nám naskytl problém. Klíště jsme odstranili, ale kusadla zůstala v pokožce. Měli jsme starost a takjsme navštívili veterinárního lékaře. Lékař s klidem zbytek klíštěte odstranil a zároveň nám nabídl vakcinaci proti blechám a blešičkám. Souhlasili jsme.

Druhý den jsme zpozorovali změnu na naší fenečce. Byla velmi spavá a smutná. Odmítala potravu, dokonce i vodu. Hned jsme kontaktovali veterináře, který jí očkoval tou neznámou vakcínou. Ten nám řekl jméno vakcíny a uklidňoval nás, že to není nic závažného a že se z toho vyspí. Nastávajicí den začala fenka narážet do zdi, motat se a zvracet. To nás natolik zneklidnilo, že jsme jeli za tím veterinářem. Ale zjistili jsme, že pan doktor není doma a že po dobu dalšího týdne doma nebude. A tak jsme jeli za jeho synem, který tuto profesi také vykonává. Ten nám naordinoval vitamíny A, CaD a konstatoval, že je fenka fajnovka a že to přejde. Ale nepřešlo.

Flower zatím přešla z padání a zvracení do kómatu. Měla ochrnutý jazyk a sotva dýchala. V tu chvíli nám došla trpělivost s čekáním a doufáním, že se stav naší milované Kytynky zlepší. Vydali jsme se kolem 18. hodiny na Mělník na Veterinární kliniku, ale nikoho jsme tam nezastihli. Na dveřích ordinace měli napsáno, že v případě potřeby volat na ony čísla. Volalijsme na všechny, ale marně, všude byla jen hlasová schránka. Po uplynulé další hodině se nám podařilo spojit se s chovatelkou naší feny. I ona se snažila poradit nám nčjaké vcterinářc. Doporučila nám MVDr. Brzobohatého z Mladé Boleslavi. Pan doktor nebyl doma, ale jeho rodina nám řekla, bude za hodinu k dosažení. A tak jsme jeli s fenou už pomalu nedýchající do Mladé Boleslavi. Čekali jsme na pana doktora přes hodinu. Jelikož nám už ani jeho rodina nezvedala telefon, vydali jsme se k jinému veterináři v tomto okolí. Zastavilijsme u nejbližší ordinace, ale bylo pozdě večer a tak tam nikdo nebyl. Zavolali jsme podle pokynů na čislo a konečně se nám někdo ozval. Byl to mladý veterinář rené Ullmann. Vysvětlili jsme mu situaci a řekli, že za vše může vakcina proti blechám. Jak uslyšel slovo vakcina, okamžitě řekl- snad to nebyl Ivomec! Jenže Ivomec to byl!

Ihned nám pohotově vysvětlil cestu kde bydlí. Prohlásil, že je to téměř jistá smrt, ale jestli to chceme zkusit, ať jedeme za ním do Turno~a. Souhlasili jsme, jelikož Kyty začala mít sílné křeče. Vydali jsme se hnad na cestu a o půlnoci jsme dorazili na místo. Pan Ullmann nás ochotně přijal a spojil se se ZOO a s Veterinární fakultou. Řekl, že ted' se nedá moc dělat, zatím jí píchl injekce proti bolestem, křečím a na posílení imunity. Řekl, že tuto vakcinu snesou jen němečtí ovčáci a tur domácí. Pro kolie, šeltie a také další plemena je to jed a téměř jistá smrt. A' t přijedeme zítra do ordinace do Mladé Boleslavi a jestli se dožije fenka rána, tak udělá další vyšetření a doporučí specialisty na léčbu.

Kyty s panem MUDr.Naštěstí se naše drahá fenečka rána dožila a tak se jelo do ordinace. Tam pan doktor provedl různé testy a vyšetření a po konzultaci se specialisty nás poslal do Poděbrad k odborníldllTI. Tam MVDr. Malátek a MVDr. Cofal zjistili, že Kyty reaguje na různé doteky a žije. Jen je v kómatu a v křečích, takže to nemůže dát najevo. Obtelefonovali co se dalo a poté zjistili, že jeden pes v ČR tento zásah přežil. Dopídili se jména doktorů, kterým se povedlo psa zachránit. Byli z Olomouce. Ti řekli, že jediný protijed, který proti této látce existuje, je kyselina pykrová. ¨

Jenže sehnat tuto kyselinu, není jednoduché, mají ji jen v "lidské" nemocnici v Kolině.

A tak jel páníček Kytynky s MVDr. Malátkem do Kolina. My dvě jsme zůstaly s Kytynkou a s MVDr. Coufalem v ordinaci. Pan doktor byl velice ochotný a kontroloval každých 5 minut životní funkce ajejí stav. Když se vrátili s kyselinou, lékař z Olomouce ještě nafaxoval koncetraci a vše ostatní okolo léčby. Muselo se léčit i jinými léky, protože sama o sobě kyselina pykrová rozkládá játra a ničí i ostatní orgány. Zavedla se žilně kapací technikou kyselina v rozředěném množství, glukóza a mnoho dalších prostředků. Ještě nastávající dva dny byla Kyty v kómatu, ale jezdili jsme každý den do Poděbrad na infuze. Po druhém dni léčby se Kytynka začala probouzet. Sice stále spala, ale na podněty již reagovala. Po dalších 4 dnech infuzí začala reagovat na hlas a doteky. Infuze a léčba nadále trvala. Když už fenka projevovala zájem o okoli, vysadila se umělá výživa a začali jsme jí krmit injekční stříkačkou se speciální výživou.

Vše šlo ale velmi těžce a až po dalších 10 dnech se začala sama zvedat a vylučovat.

Všichni jsme byli moc a moc šťastní! Následující dva dny už sama přijímala potravu a vodu. Pomalu začala chodit a projevovat zájem o míček a svého psího kamaráda.

Vše se vrátilo k normálu, dnes již uplynul rok a nemá žádné fyzické ani psychické potíže. Sice nás léčba stála 23 000 Kč, ale jsme šťastni, že naše milovaná Kytynka nadále žije! Chvíle, co s ní zažíváme jsou nenahraditelné. Dokonce i složila zkoušky ZOP.

Tímto příběhem, který se nám stal, chceme varovat všechny majitelé psů! Také velmi děkujeme MVDr. René Ullmanovi, MVD. Malátkovi, MVDr. Coufalovi, paní chovatelce Michaele Ouředníkové a její rodině. A také všem dalším, kteří se podíleli na záchraně naší milované kolie ­ Flower Krásná louka.

Rodina Hořejší z Mělníka

nahoru


Planeta Rough © 2003 - 2010
CZ Collie - Portal

 

•  Fórum  •  Kontakt & poděkování  •  Literatura  •  Odkazy  •  Suvenýry   GuestBook  
•  Aktuálně  •  Collie Rough  •  CZ Collies  •  SHOW Collie  •  Collie TIP & ARCHIV    Galerie 

Graphic Design by Round the Bend Wizards & Vili.K

footer image footer image