wz

ÚPRAVA  kolie  PRO VÝSTAVU

zpět na Show Collie

Líbí se Vám kolie, ale nepořídíte si ji,...

... protože jste slyšeli, že její srst vyžaduje náročnou údržbu???!!!
S těmito názory se setkávají koliáři velmi často. I když kolie dlouhosrstá, díky svému bohatému osrstění působí, že vyžaduje mimořádnou péči, věřte, není tomu tak!
Dlouhosrstá kolie byla ve své zemi původu vyšlechtěna pro ovčáctví. To je důležitá skutečnost! Znamená to, že musela snášet drsné skotské podnebí, kde mrholení, vítr a sychravo převládají převážnou část roku. Je pravdou, že prošla určitými změnami, které jí na osrstění značně přidaly. Přesto je její srst přizpůsobena tak, aby jí vytvořila optimální podmínky pro práci a aby její majitel nemusel nad dlouhosrstým ohozem strávit hodiny úmorného česání.
Vraťme se však k její úpravě. Stali jste se majiteli collie rough a ptáte se, co s úpravou a jak na to?
Není to nijak složité, to mi věřte! Kolie potřebuje důkladně pročesat jednou za 7 – 10 dní, což vám zabere cca 15 minut času. Pokud se svojí rouhgie máte jiné plány, myslím tím výstavní, vyžaduje pak její „údržba“ větší náročnost a tím i více vašeho času. Je třeba si však uvědomit, že péče o kolii, by měla být potěším jak pro vás, tak i pro samotného psa. Předně - jaké typy hřebenů a kartáčů doporučuji , klikněte na .... HŘEBENY A KARTÁČE

Péče o štěňátko  

„Údržba“ o štěňátko není náročná. 2x v týdnu ho prokartáčujte proti srsti  Zvykání psa na hřeben je velmi důležité a začněte již od štěňátka!

Je to jednoduché a nebojte se toho. V prvních týdnech  hlaďte štěně hřebenem, stačí vám na to  2 minuty denně.  Pokaždé ho za to odměňte a to jak slovy, tak pamlskem. Nedovolte, aby kartáč nebo hřeben považovalo za hračku! Co jednou povolíte, tomu se těžko odnaučuje! Začněte s česáním na zemi a postupně své štěňě učte úpravě na stole s protiskluzovou podložkou. Bude to pohodlnější pro vás i pro pejska. Brzy si uvědomí – že je krášlen a slova "jsi krásný" a  "tobě to sluší" mu přidají na sebevědomí. V dospělosti mu bude údržba příjemná nejen proto, že mu  srst pročešete,  ale i proto,  že se věnujete pouze  a jenom pouze JEMU… 

Nejlépe srsti prospějete, když ji před úpravou nasprejujete vodou, (používejte dešťovou, minerální nebo rozčesávadlo s norkovým olejem). U vybraných firem můžete zakoupit i speciální  kondicionér a nebo jednoduše smíchejte norkový olej s vodou. Pozor! Vámi připravená směs nesmí být příliš mastná.

Poté vyčesávejte opět proti srsti. V případě potřeby, ostříhejte na packách kolem polštářků vyčnívající chloupky.  Packu postavte a přečnívající chloupky  zastříhněte do čistého vzhledu. Neopomeňte zastřihávat i  drápky. Jejich  velikost  je závislá na prostředí, ve kterém pejsek žije. Jestliže  nemá možnost tvrdšího povrchu, kde by si drápky  obrousil, musíte je zastřihávat častěji.

Jak se vypořádat se zacuchanou srstí ?

U štěňátek, ale i u některých dospělých psů je častým jevem zacuchaná srst za ušima. Proto si na tuto oblast dávejte pozor. Pokud se tak stane a vy zjistíte, že váš pejsek má za ušima nechtěné „žmolky“ – pomocí hřebenu ,s širokým zubem, se je snažte pomalu a jemně rozdělit do menších pramenů, které pak šetrně pročesávejte řídkým hřebenem . Pokud však žmolek již nejde odstranit, použijte speciální rozčesávač, kterým zacuchanou srst nasprejujte a opět hřebenem pomalu rozčesávejte. Mějte na paměti, že tak jako člověk, tak i pejsek má za ušima citlivou část kůže. Pokud vám nepomůže ani rozčesávadlo, nůžkami, ostřím nahoru, žmolek prořezejte a vyčešte. 

Péče o dospělou kolii

Čím začít -  doporučuji, rozčesáváním ...

  • Rozčesávání

Nastříkejte srst psa přípravkem, o kterém jsem se již zmiňovala (dešťová, minerální voda; speciální rozčesávač nebo norkový olej smíchaný s vodou) a rozčesávejte proti srsti.

Začnete na zadních běhách od tzv.  „sukniček“ a pokračujte postupně  až k hlavě. Pozn.: Doporučuji použít kovový kartáč s antistackým povrchem.

     

Poté kartáčujte srst po směru růstu chlupů – tedy  směrem dolů. (Pozn.: v případě, že je vaše kolie česána po 10 -14 dnech, použijte v této "krášlíci-rozčesávací" části  opět kovový kartáč. V případě předvýstavní úpravy použijte štětinový kartáč nebo štětinový kartáč s nylonem  to za předpokladu, že jste pečlivými vystavovateli a již jste si svého miláčka řádně rozčesali doma ;-)  )   Tímto řádným rozčesáváním  srst  zbavíte nejen  nečistot,  ale ta opět dostane svůj krásný lesk. Pozor!  Rozčesávání,  není hlazení pejska hřebenem!  Srst rozčesávejte postupně po vrstvách (a to i sukničky).Levou rukou si přidržujte vrchní doposud nerozčesanou srst. Pak uvolňěte levou ruku a přidržte další vrstvu srsti postupujte tak, že levou rukou uvolňujte další vrstvu srsti. Takto postupně po řadách rozčesávejte. Pomůžete tím kůži, aby mohla lépe dýchat, čímž se podpoří růst nové srsti.

     

  • Drápy

Prohlédněte svému miláčkovi velikost drápů – zastřihněte je nebo použijte pilník. Nezanedbávejte jejich kontrolu! Dlouhé drápy můžou ovlivnit vzhled tlapek a nikdy  již nedocílíte uzavřené tzv. kočičí tlapky. Dlouhé drápy ovlivňují i pohyb psa. Pokud má váš pejsek drápy, které jsou velmi tvrdé, namočte je před stříháním do teplejší vody.  Při stříhání dávejte dobrý pozor, abyste nezasáhli lůžko. Začínajícím majitelům doporučuji, aby si tento úkon nechali provést  veterinářem.

  • Zastříhnutí chloupků na tlapách

Dalším nutným počinem  v údržbě psa je sestřihnutí chlupů kolem polštářků na spodní straně tlapky.  Opět není třeba zdůrazňovat, že je třeba si počínat opatrně!Poté packu postavte na rovnou plochu a zastřihněte přečnívající chloupky i  kolem tlapky. Nezapomeňte, že pacička musí vypadat přirozeně.

     

Někteří chovatelé sestřihují chloupky i na povrchu samotné tlapy – vytvoří se dojem uzavřenější packy. Vezměte si tlapku do ruky a mezi prsty uchopte chloupky uprostřed tlapy a sestřihněte. Tímto způsobem pokračujte, podle tohoto sestřihnutí do obou stran. Nesmíte však sestřihnout příliš mnoho chloupků, nezapomeňte, že drápy by měly být jimi přikryty (platí to jak pro přední, tak i pro zadní tlapky, kde se nechávají chloupky trochu delší). Pro výstavní úpravu použijte štětinový kartáč a jemně přikartáčujte proti srsti – vytvoří dojem mohutnější a plnější tlapy.

    

Poté vyčešte na hleznách chloupky a sestřihněte .  do tvaru mírného oblouku. viz obr A. Nikdy je nevyholujte!!! Výsledek vzhledu zadní tlapy viz obr. B.

    

U předních nohou sestřihejte tlapy stejným způsobem, „fábory“ vykartáčujte   po vrstvách směrem ven a potom vraťte s podtočením dozadu, aby příliš nevyčnívaly z pohledu z přední strany.

  • Ouška

Ouška dodávají kolii krásný vzhled a proto je třeba velké opatrnosti při jejich úpravě. Přes ouška kolie by neměly přečnívat chlupy dolů. Cílem zastřihnutí chloupků na tomto místě je čistý vzhled, který napomůže vyniknout výrazu psa. Předem je zapotřebí si uvědomit, jaký typ oušek  vaše kolie má.

Tím, že ucho zbavíte přebytečných chlupů jej odlehčíte, proto pozor! V případě těžkého ouška vám sestříhání chloupků pomůže, v opačném případě, mohou vyvstat problémy, neboť ouško tzv. stoupne. Proto si pečlivě promyslete jaké chloupky sestřihnete. Mějte na mysli, že cílem je vzhled upravenosti, nikoliv vrabčího hnízda. K sestříhnutí této partie můžete použít trimovací nůžky, trimovací nůž nebo normální nůžky, však s nimi zacházejte opatrně.

Vyčešte nechtěné chlupy a sestříhněte  shora, aby střih nebyl rovný a vypadal přirozeně!  Pokud má vaše kolie perfektní uši, tj. v jedné třetině klopené, můžete je mírně sestřihnout po obvodu cca. do 1/3. Pokud má širší ouško, odstraňte pouze chloupky, které zakrývají jeho tvar a jsou převislé přes uši. Pokud byste  těžší ouško sestřihli i po vnější straně, působilo by  ještě  širším dojmem.

Pokud má vaše roughie i na lebce mezi oušky  tak dlouhé chlupy, že jí "trčí" nad úroveň uší, které  jí tím vlastně zanikají, ztrimujte je stejným způsobem.

Pozn. Pro zkontrolování výsledku vašeho snažení, vezměte oběma rukama hlavu vašeho miláčka do dlaní a palcem dejte obě ouška do tzv. střehu … pokud ještě někde nějaký chloupek přečnívá upravte jej.

Koupání:

V případě potřeby můžete svého miláčka vykoupat. Použijte šampon určený pro psy,  případně i kondicionér. Pokud je chladno, psa  vyfénujte proti směru růstu chlupů a řádně rozčesejte.
V případě, že koupete svého pejska před výstavou, měli byste předem vědět, jak se vypadá jeho srst po vykoupání (s
rst by měla být uzavřená , ne otevřená. Proto pozor na koupání těsně před výstavou!)

Jsou jedinci, kterým vyhovuje koupání den před výstavou, ale jsou i typy, které se můžou vykoupat maximálně týden před výstavou.
Kolii se nedoporučuje časté šamponování, obvyklé je 2x do roka.
A nyní jedna zásadní rada:
Nikdy nechoďte na výstavu se špinavým  nebo páchnoucím psem (nezapomeňte vyčistit vatou tyčinkou ouška)! Bílé části by měly být bílé nikoliv šedo-bílé, žluté ,

Období línání

Období línání je období pravidelného česání J. Při vyčesávání radím použít i hřeben s řidšími mezerami a ne jen kartáč. Vyplatí se kolii vykoupat a tím urychlíte dobu línání. Vydržte a skutečně 2-3x denně svého miláčka vyčesejte. Pokud byste zanedbali péči, chlupy, které se snaží dostat ven zplstnatí a vytvoří se chuchvalce, v horším případě, díky nedostatku vzduchu, může vzniknout i exém. V této době je dobré nové srsti pomoci přidáváním vitamínů.

Několik rad na závěr

Nyní máte svoji kolii připravenou k závěrečné části úpravy. Popravdě, není to tak velké umění J . Máte již důkladně rozčesanou a upravenou srst. Kde má být bílé zbarvení - je skutečně bílé. Sestříhané tlapy a ouška, která pomohla dotvořit výraz vaší roughie. Nasaďte nyní výstavní vodítko, načechrejte srst na krku proti srsti (dávejte však pozor, kde začíná krk, proto si na začátek dejte ruku). Stejně tak načechrejte i hruď - všeho s mírou, stále mějte na paměti, že dlouhosrstá kolie je elegance sama. Prohlédněte si ji v odstupu pár kroků a řekněte si klady a zápory a poté se ji snažte doupravit tak, aby zanikly vady a vystoupily přednosti. Všechno souvisí se vším.

Dívejte se, pozorujte a studujte ostatní vystavovatele, i tím se mnohému  naučíte. Nikdy nezapomeňte, že celkový vzhled kolie je popsán slovy: „ Jeví se jako pes obdarovaný inteligencí, ostražitostí a aktivitou. Stojí s důstojností umocněnou perfektní anatomickou stavbou; přičemž žádná část není v nepoměru k celku, dávající vzhled pracovní způsobilosti.“ Tím je řečeno, že se nesnažte z kolie udělat jiné plemeno typu chow-chowa nebo afghánského chrta. Kolie je překrásné plemeno a díky  vaší  správné péči a pozornosti bude i tak vypadat.

 

Zuzana Valníčková , Rough collies from Graslic hills

nahoru


Planeta Rough © 2003 - 2010
CZ Collie - Portal

 

•  Fórum  •  Kontakt & poděkování  •  Literatura  •  Odkazy  •  Suvenýry   GuestBook  
•  Aktuálně  •  Collie Rough  •  CZ Collies  •  SHOW Collie  •  Collie TIP & ARCHIV    Galerie 

Graphic Design by Round the Bend Wizards & Vili.K

footer image footer image